Jak zrobić świecę sojową, zapachową DIY – przedstawiamy krok po kroku

Jak zrobić świece sojowe

Jeśli marzysz o pięknej, ale i aromatycznej ozdobie do swojego domu, to świece sojowe DIY są doskonałym rozwiązaniem. Oferują one bowiem nie tylko przyjemne, łagodne oświetlenie, ale i subtelny zapach, który sprawia, że każde pomieszczenie nabiera wyjątkowego charakteru. Dzięki temu poradnikowi krok po kroku nauczysz się, jak stworzyć swoją własną świecę sojową. Z pewnością będzie ona cieszyć nie tylko Twój nos, ale i Twoje oko. Koniecznie czytaj więc dalej!

Odpowiednie wyposażenie!

Początek Twojej produkcji świec sojowych warto rozpocząć od skompletowania odpowiednich materiałów. Będziesz bowiem potrzebować kilku bardzo ważnych składników. Po pierwsze, będziesz potrzebować wosku sojowego, który stanowić będzie główny składnik Twojej świecy. Warto wiedzieć, że wosk sojowy jest naturalny, biodegradowalny, a także ma znakomitą zdolność do wchłaniania zapachów, dlatego znakomicie sprawdza się w przypadku tego typu projektów. Innym istotnym elementem w produkcji świec DIY jest knot – ten zostanie umieszczony wewnątrz świecy i będzie pomagał w płonącym procesie.

Świeca sojowa DIY

Tego również będziesz potrzebować

Oprócz wosku czy knota musisz zaopatrzyć się także między innymi w odpowiednie naczynie do topienia wosku — możesz postawić na stary garnek bądź zakupić specjalne naczynie dedykowane produkcji świec. Obowiązkowo musisz mieć również miski, a także łyżki, które będą Ci służyć do mieszania, mierzenia, a także przenoszenia Twoich składników.

Jaki kształt wybrać?

Jaki tylko chcesz! Do produkcji świec sojowych DIY będziesz potrzebować także formy na Twoją świecę. Zazwyczaj osoby zainteresowane tego typu projektami wybierają formy szklane bądź metalowe. Wybór zależy tutaj od Twoich indywidualnych preferencji czy potrzeb. Formy do świec sojowych bez problemu znajdziesz w sklepach internetowych – koniecznie je przejrzyj.

Zachwycający aromat

Świece sojowe to także niezwykły zapach! Do ich stworzenia musisz się więc zaopatrzyć także olejków zapachowych. Wybierz swój ukochany zapach, a ten będzie się unosił w powietrzu podczas palenia Twojego wyrobu. Tutaj jednak musisz wiedzieć o kilku rzeczach. Po pierwsze, olejki eteryczne powinno się dodawać do wosku jedynie, gdy ten jest już w pewnym stopniu ostygnięty. Idealnie, wosk, do którego dodasz swój ulubiony aromat, powinien mieć od 55 do 60 stopni Celsjusza. Przed dodaniem olejki do rozpuszczonego wosku warto zmierzyć termometrem jego temperaturę, aby mieć stuprocentową pewność, że cały proces przebiegnie bezpiecznie oraz zakończy się sukcesem.

Nie wszystkie olejki eteryczne będą odpowiednie do Twojej świecy

Musisz wiedzieć również to, że nie wszystkie olejki eteryczne będą odpowiednim wyborem do produkcji sojowych świec DIY. I nie chodzi tu jedynie o kwestie zapachowe. Najbardziej istotną kwestią tutaj jest temperatura zapłonu danego olejku eterycznego – ta musi być bowiem wyższa niż temperatura topnienia wosku. Warto więc wiedzieć, że naturalne olejki eteryczne o pięknych aromatach są zazwyczaj substancjami łatwopalnymi, a ich temperatura zapłonu może wynosić od 30 do nawet 120 stopni Celsjusza. Do świec sojowych DIY najbezpieczniej jest zastosować olejki eteryczne o temperaturze zapłonu powyżej 70 stopni Celsjusza. Musisz również mieć na uwadze, że olejki eteryczne są bardzo skoncentrowane – kilka kropel w zupełności więc wystarczy, aby cieszyć się intensywnym zapachem świecy podczas jej palenia.

Jak topić wosk do świecy sojowej?

Jednym z ważniejszych kroków podczas tworzenia aromatycznych świec sojowych jest oczywiście topienie wosku. Przeprowadzisz to na przykład z użyciem specjalnego naczynia czy garnka. Musisz jednak pamiętać o jednej istotnej kwestii. Nie możesz doprowadzić do przegrzania się wosku, dlatego dużo lepiej niż podgrzewanie go na małym ogniu sprawdza się tak zwana kąpiel wodna. W ten sposób będziesz mieć większą kontrolę nad jego temperaturą, którą możesz sprawdzać w trakcie tego procesu.

A na koniec…

Po przygotowaniu wosku oraz przelaniu go w ostrożny sposób do formy przychodzi czas oczekiwania na finalny produkt. Musisz pamiętać, że tak przygotowania świeca musi dokładnie stężeć. Może to trwać nawet do 2 tygodni. Warto więc uzbroić się w cierpliwość i pozwolić jej dojrzeć. Po tym czasie możesz zapalić ją po raz pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa plików cookie, aby zapewnić lepsze wrażenia podczas przeglądania. Przeglądając tę ​​stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.