Utrzymanie i pielęgnacja świec sojowych – porady jak wydłużyć ich żywotność

Utrzymanie świec sojowych

Świece sojowe stały się popularne nie tylko ze względu na swoje delikatne, naturalne zapachy, ale także ze względu na ich przyjazność dla środowiska oraz zdrowia. Cechują się one długim czasem palenia oraz równomiernym spalaniem. Należy jednak wiedzieć, że aby cieszyć się ich blaskiem jak najdłużej, ważna jest odpowiednia pielęgnacja. W tym wpisie przedstawimy Ci praktyczne porady związane z dbaniem o świece sojowe, aby wydłużyć ich żywotność.

Poprawne rozpalanie świec sojowych

Pierwszym krokiem, który może przyczynić się do wydłużenia żywotności świec sojowych, jest poprawne ich rozpalanie. Należy między innymi zawsze przycinać knot do około 0,6 centymetrów, warto zrobić to jeszcze przed pierwszym użyciem świecy. Należy się również upewnić, że knot jest pionowy. Pamiętaj, aby zapalić świecę na tyle długo, aby cała jej powierzchnia się stopiła. Z pewnością taki zabieg pomoże Ci uniknąć efektu tunelu, czyli pozostawienia niespalonego wosku na ścianach świecy.

Utrzymanie świec sojowych

Unikaj przesuwania świecy podczas jej palenia

Podczas spalania świecy sojowej unikaj przemieszczania jej. Przesunięcie świecy może bowiem spowodować, że wosk nie spali się równomiernie. To z pewnością może przyczyniać się do skrócenia jej żywotności. Musisz pamiętać również o tym, że wosk nagrzewa się podczas palenia świecy. Postaraj się więc umieścić ją na niepalnym podłożu, aby uniknąć ewentualnych uszkodzeń mebli.

Idealny czas palenia świecy

W utrzymaniu oraz pielęgnacji świec sojowych bardzo ważny jest także czas ich palenia. Unikaj krótkich paleń, które nie pozwalają na pełnie stopienie się wosku na powierzchni. Zbyt krótki czas palenia może także doprowadzić do wcześniej wspomnianego efektu tunelu. Z drugiej jednak strony, zbyt długie palenie świecy sojowe może przegrzać wosk, co z kolei wpływa na jej żywotność. Zalecany, idealny czas palenia to więc około 2-4 godziny na raz.

Odpowiednie przechowywanie to bardzo ważna kwestia!

Być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale prawidłowe przechowywanie świec sojowych może znacząco wpłynąć na ich trwałość. Unikaj więc wystawiania ich na bezpośrednie słońce czy inne źródła ciepła. Może to bowiem spowodować topienie się wosku. Optymalna temperatura przechowywania świec sojowych, która nie wpływa na ich jakość i żywotność to około 20 stopni Celsjusza. Jeśli w swojej kolekcji masz naprawdę wiele świec, postaraj się je przechowywać w sposób, który nie spowoduje ich uszkodzenia!

Pielęgnacja świec sojowych

Odpowiednie aromaty…

Warto zwrócić uwagę, że niektóre aromaty świec mogą wpływać na czas ich palenia. Silniejsze, bardziej intensywne zapachy często powodują szybsze spalanie świecy w porównaniu z tymi nieco delikatniejszymi aromatami. Należy mieć na uwadze także to, że świece sojowe mogą się różnić trwałością w zależności od producenta. Ci wykorzystują bowiem surowce o zróżnicowanej jakości i trwałości. Staraj się więc wybierać świece od renomowanych producentów, którzy przykładają wagę do jakości swoich wyrobów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa plików cookie, aby zapewnić lepsze wrażenia podczas przeglądania. Przeglądając tę ​​stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.