Co to jest aromaterapia – wyjaśniamy

aromaterapia

W świecie stresu coraz więcej osób zatraca się w pracy i nie znajduje chwili na odprężenie czy relaks. Na szczęście obecnie mamy do tego wiele możliwości. Coraz większą popularność zdobywa między innymi aromaterapia, czyli praktyka znana już od starożytności. W tym artykule postaramy Ci się nieco przybliżyć temat aromaterapii — być może zdecydujesz się spróbować relaksacji z pomocą pięknych zapachów? Przekonaj się o tym, czytając ten wpis dalej!

Czym właściwie jest aromaterapia?

Aromaterapia to nic innego jak forma terapii, która wykorzystuje zapachy oraz olejki eteryczne po to, aby poprawić zdrowie fizyczne, emocjonalne czy psychiczne. Olejki eteryczne są bowiem naturalnymi substancjami roślinnymi o silnym zapachu. Substancje te są pozyskiwane z różnych części roślin — na przykład z liści, kwiatów czy korzeni bądź kory. Te olejki zawierają także mnóstwo składników chemicznych, które mogą mieć różnorodne właściwości oraz wpływ na nasz umysł, oraz ciało. Aromaterapia dla dzieci? Tak! Warto wiedzieć, że niektóre z olejków eterycznych mogą być stosowane także w przypadku dzieci – na przykład podczas kataru, zapchanych zatok czy innych tego typu dolegliwości.Aromaterapia – jak działa?

Działanie aromaterapii olejkami eterycznymi ma proste działanie. Metoda ta polega bowiem na wdychaniu zapachów — w ten sposób cząsteczki olejków eterycznych pobudzają nasze receptory w nosie, które z kolei przekazują później sygnały do mózgu. Proces ten wywołuje u nas różne reakcje, takie jak, chociażby relaksacja, pobudzenie czy łagodzenie napięcia nerwowego.

Korzyści aromaterapii

Aromaterapia olejkami może mieć wiele pozytywnych skutków na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Do najważniejszych należy oczywiście relaksacja i redukcja stresu, poprzez olejki eteryczne takie jak lawenda, drzewo sandałowe czy rumianek. Zapachy te pomagają w redukcji stresu i napięcia, mogą także poprawiać jakość snu. Inna istotna zaleta aromaterapii to stosunkowo nieinwazyjne leczenie różnych dolegliwości fizycznych. Aromaterapia może być stosowana między innymi u dzieci podczas problemów z trawieniem, przeziębieniem czy różnego typu bólach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa plików cookie, aby zapewnić lepsze wrażenia podczas przeglądania. Przeglądając tę ​​stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.